TURCJA – Istambuł- Ankara- Kapadocja

 • Lokalizacja:
 • Wyjazdy rozpoczynają się: 10/05/2019
 • Powroty kończą się: 19/05/2019
 • Cena od: 2370 zł

Istambuł to miasto pełne magii, największa metropolia w Turcji i jedno z największych miast świata. Miasto pełne kontrastów, a przez to tak wyjątkowe. Jest to jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach: w Azji oraz Europie…

TURCJA – Istambuł- Ankara- Kapadocja

Istambuł to miasto pachnące orientem, położone na styku Europy i Azji, z symboliczną granicą wzdłuż Cieśniny Bosfor rozdzielającej Morze Czarne od Morza Marmara a także dwa kontynenty Europę i Azję .Istambuł jest znany z imponujących zabytków, którym trudno się oprzeć i ich nie docenić. Dziedzictwo kulturowe Istambułu, jego wielowiekowa przeszłość i bogata historia, zostały docenione przez cały świat poprzez nadanie mu w 2010r miana Europejskiej Stolicy Kultury. Istambuł to miasto gdzie przenikały się religie: chrześcijanizm, muzułmanizm, a także judaizm a liczne zabytki świadczą o bogactwie i tych kultur.

Istambuł to także rozkosze dla podniebienia. Nie brakuje tu wyśmienitych restauracji serwujących specjały tureckiej kuchni, choć nawet kebab kupiony w ulicznej budce zachwyca swym smakiem. Żelaznym punktem, słynącego również z zakupów miasta, musi być Wielki Bazar oraz Bazar Orientalny tzw. Spicy Bazar, pachnący milionem przypraw. Istambuł to także magiczny Taniec Derwiszy i nocne rejsy po Bosforze .

Ayvalık jest obecnie jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w północnej części wybrzeża egejskiego. To miejscowość malowniczo położona na wąskim pasie przybrzeżnej równiny odgrodzonej od głębi lądu pasmem niskich wzgórz, które porastają gaje oliwne i lasy piniowe. Od strony morza Ayvalık otacza archipelag małych wysepek, z których największa – wyspa Alibey – jest obecnie połączona z lądem stałym. W oddali majaczy na horyzoncie należąca do Grecji wyspa Lesbos.

 

Ramowy plan pobytu .

Dzień 1
Wyjazd z kraju godz: 7.00 Kraków ul. Ujastek. Przejazd tranzytowy przez Słowację (dla chętnych postój na posiłek za ok. 5 e), Węgry. Przyjazd do Serbii,  zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 2
Śniadanie. Przejazd tranzytowy przez Bułgarię. Przyjazd do Turcji . Przyjazd do Istambułu w późnych godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu , kolacja. Nocleg.
Dzień 3
Śniadanie. Zwiedzanie Istambułu: błękitny meczet Sułtana Ahmeda, Hipodrom ,  Aghia Sofia , Pałac Topkapi ,Cysterny -antyczne zbiorniki wody, Wielki Bazar – jedno z największych historycznych centrów handlowych Europy, czas wolny na zakupy. Obiadokolacja. Nocleg. 
Dzień 4
Śniadanie. Zwiedzanie c.d.: Bazar Egipski, i rejs po Bosforze ,  przejazd do Ankary, zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 5
Śniadanie, zwiedzanie Ankary: Anit Kabir – mauzoleum Ataturka, ojca współczesnego państwa tureckiego. Przejazd do Kapadocji, po drodze  krótki przystanek nad jeziorem Tuz – drugim największym w Turcji, zakwaterowanie w hotelu w Kapadocji. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 6
(Dla chętnych fakultatywnie lot balonem o wschodzie słońca nad Kapadocją extra ok 140 euro)
śniadanie. Zwiedzanie Kapadocji – krainy o bogatej przeszłości historycznej i niezwykłym krajobrazie. Cała Kapadocja pocięta jest gęsta siecią dolin i malowniczych wąwozów, niekiedy bardzo głębokich. W ścianach znajdują się liczne otwory jaskiń i grot, tworzących podziemne miasta. Największą atrakcją tego regionu są skalne formacje, zwane „czarodziejskimi kominami”, o niezwykłych fantastycznych kształtach. Kościoły wydrążone w tufie wulkanicznym, z pięknymi freskami przedstawiającymi tematy biblijne, były centrum chrześcijaństwa na tych terenach w okresie od VII do XIII wieku. Zwiedzanie muzeum na wolnym powietrzu w Goreme – skupisko wydrążonych w tufie wulkanicznym kościołów, kaplic i klasztorów z doskonale zachowanymi freskami, wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, wizyta w fabryce porcelany (tu krótki pokaz jak się robi porcelanowe przedmioty), postoje na kilku punktach widokowych by podziwiać malownicze kapadocyjskie doliny. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Czas wolny na krótki odpoczynek. Wyjazd na wieczór kapadocyjski (extra ok 25 euro). Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 7
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Kapadocji:  Uchisar – skalne miasto-zamek wykute w tufowych stożkach, skalnych grzybach i piramidach ,podziemne miasto  – podziemne miasto z kanalizacją i doskonałym systemem wentylacyjnym służyły jako schronienie dla miejscowej ludności w czasie wojen, najazdów, prześladowań. Przyjazd do Doliny Miłości – spacer rozległą zieloną doliną gdzie podziwiać można wyjątkowe formy skalne. Przejazd do urokliwego miasteczka Mustafapasa by podziwiać pozostałości po grecko – otomańskich zabudowaniach.  Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 8
Śniadanie. Przejazd do Istambułu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 9
Śniadanie, ostatnie zakupy , wykwaterowanie ,przejazd w stronę granicy. Przejazd przez Bułgarię, na nocleg tranzytowy w Serbii
Dzień 10
Śniadanie ,przejazd tranzytowy przez Węgry, Słowację (dla chętnych postój na posiłek za ok. 5 e). 

 

 

Termin 10- 19.05.2019

CENA: 2370 zł ( + 70 € płatne na miejscu)

 

Cena zawiera

 • 7 noclegów w Turcji,
 • 2 noclegi tranzytowe w Serbii,
 • wyżywienie 2 x dziennie,
 • transport autokarem,
 • ubezpieczenie KL,NNW,
 • bagaż,
 • opiekę pilota

Cena nie zawiera

 • wstępów,
 • miejscowego przewodnika – ok.70 €,
 • fakultatywnych wycieczek: wieczoru kapadocyjskiego ok 25 €, lotu balonem ok 140 €, wizy 20 €,